Share

Sama dieta na ogół nie powoduje hiperurykemii i dny moczanowej

0
(0)

Sama dieta na ogół nie powoduje hiperurykemii i dny moczanowej

Opierając się na diecie 2000 kalorii, w tym tempie Taco Bell mógłby nakarmić całą populację Hongkongu przez jeden dzień, pozostawiając resztki do stracenia. Gdyby połączyć wszystkie tacos w jedno, potworne taco, ważyłoby ono 17,2 miliona funtów – tyle, co cztery promy kosmiczne podczas startu.

I to tylko wtedy, gdy zamówisz wersję inną niż Supreme. Ulepszone taco ważyłoby prawie 25 milionów funtów. Byłoby to ponad 20 miliardów kalorii, ponad milion gramów tłuszczu i 3,5 miliona gramów cholesterolu. Sto milionów takich tacos mogłoby wyżywić 10 milionów ludzi dziennie.

Oczywiście możesz chcieć potraktować informacje o wartościach odżywczych Taco Bell z przymrużeniem oka, hm… soli. Ale z drugiej strony Locos nie jest dla ciebie tak zły, jak niektóre inne pozycje w menu. Na przykład zwykłe miękkie taco ma o połowę więcej sodu niż Locos, mimo że ma ten sam kaloryczny cios.

Nowe badanie wykazało, że neurony ruchowe kodują świat inaczej niż inne typy komórek mózgowych.

iDesign/Shutterstock

W jaki sposób neurony pobudzane w mózgu wytwarzają ruch w ciele? Przez lata naukowcy próbujący ustalić relację jeden do jednego między zachowaniem neuronów a czynnikami, takimi jak aktywność mięśni lub prędkość ruchu, nie mają sensu. Tego rodzaju odkrycia, które oświetliły obwody neuronalne odpowiedzialne za wizję, umknęły naukowcom badającym, jak się poruszamy, głównie z powodu nieprzewidywalności neuronów kontrolujących ruch.

Ale przełomowa, nowa konceptualizacja tego, jak aktywność mózgu przekłada się na ruch, opracowana przez zespół inżynierów elektryków i neuronaukowców, może wreszcie zaoferować wyjaśnienie aktywności w korze ruchowej, które od dawna zdumiewało naukowców.

„Każdy neuron zachowuje się jak gracz w zespole. Kiedy rytmy wszystkich muzyków są zsumowane w całym zespole, powstaje kaskada płynnych i dokładnych ruchów”. WIĘCEJ OD LEKARZA TERAZ CIĘ ZOBACZY Komórki mózgu czerpią korzyści z towarzystwa innych, gdy neurony "Drzemka" W sporcie popełniane są błędy, praktyka czyni mistrza, jeśli się miesza

Naukowcy pracujący na Uniwersytecie Stanforda odkryli, że podczas kierowania ruchem ramion kora ruchowa nie koduje neuronów w oparciu o informacje przestrzenne, takie jak kierunek, odległość i prędkość, tak jak neurony wzrokowe robią dla koloru, intensywności i wzoru. "Neurony wzrokowe kodują rzeczy na świecie. Są mapą, reprezentacją," powiedział w komunikacie prasowym Mark Churchland, obecnie profesor na Columbii i pierwszy autor artykułu. Gdy dokładnie przyjrzeli się zachowaniu neuronów ruchowych związanych z ruchem ramion, nie wyłoniły się żadne zasady wyzwalania podobne do tych, które dotyczą przetwarzania wzrokowego.

Dzieje się tak, ponieważ wydaje się, że kora ruchowa wykorzystuje rytm do generowania wzorców, które zamiast tego dostarczają neuronom różnego rodzaju informacji. Posługując się analogią z motoryzacją, naukowcy opisali korę ruchową jako działającą jak silnik, a nie kierownica. Zamiast bezpośrednio wytwarzać ruch, kora ruchowa składa się z części, które współpracują w zorganizowany sposób, aby wywoływać różne działania. Badacz John Cunningham z Cambridge University, obecnie profesor na Washington University w Saint Louis, ujął to w ten sposób: "Gdybyś zobaczył sam tłok lub świecę zapłonową, czy byłbyś w stanie wyjaśnić, jak to sprawia, że ​​samochód się porusza? Neurony kory ruchowej też są takie, zrozumiałe tylko w kontekście całości."

Kiedy monitorowali aktywność elektryczną neuronów kory ruchowej, naukowcy odkryli, że zazwyczaj oscylują one krótko, nie niezależnie jako pojedyncze neurony, ale jako cała populacja neuronalna w jeden pięknie skoordynowany sposób. "Każdy neuron zachowuje się jak gracz w zespole," powiedział Churchland. "Kiedy rytmy wszystkich muzyków są zsumowane w całym zespole, powstaje kaskada płynnych i dokładnych ruchów." Sygnał elektryczny dla ruchu jest sumą rytmów wszystkich neuronów ruchowych wystrzelonych w danym momencie.

Rytmiczna aktywność neuronalna jest znana od jakiegoś czasu. Jest obecny na przykład w ruchu pływackim pijawek i chodzie chodzącej małpy.

Inżynierowie badali aktywność mózgu małp sięgających po cel. Wzorzec zachowania mięśni ramion zawsze można opisać sumą dwóch podstawowych rytmów. "Powiedzmy, że rzucasz piłkę. Pod tym wszystkim jest wzór. Może twoje mięśnie ramion kurczą się, lekko rozluźniają, ponownie kurczą się, a następnie całkowicie rozluźniają, wszystko w krótkim czasie," wyjaśnił Churchland. "Ta czynność może nie być dokładnie rytmiczna, ale można ją stworzyć, dodając do siebie dwa lub trzy inne rytmy. Nasze dane dowodzą, że może to być sposób, w jaki mózg rozwiązuje problem tworzenia wzorca ruchu."

Potrzebne są dalsze badania, aby przetestować tę nową teorię, ale według Cunninghama wyjaśnia ona wiele najbardziej zaskakujących aspektów neuronów kory ruchowej.

Badanie pojawia się online w czasopiśmie Natura.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na TheDoctorWillSeeYouNow.com, NS atlantycki witryna partnerska.

Dna moczanowa może brzmieć jak przypadłość XVIII-wieczna, ale liczba Amerykanów cierpiących na bolesny stan zapalny podwoiła się w ciągu ostatnich kilku dekad.

Karykatura Jamesa Gillraya z 1799 roku, "Podagra" (Wikimedia Commons)

Co mają wspólnego piwosze, kurczaki, krokodyle i orangutany?

Cóż, z jakiegoś ewolucyjnego powodu, ludziom, ptakom, gadom i małpom człekokształtnym brakuje enzymu wątrobowego zwanego urykazą, który rozkłada i reguluje kwas moczowy, normalny produkt odpadowy puryn występujących w wielu pokarmach, takich jak skorupiaki i podroby. Drożdże piwne i chmiel, podstawowe składniki piwa, są również bogate w puryn.

Timothy E. Quan, lekarz personelu Eastern Connecticut Health Network (ECHN) i adiunkt kliniczny medycyny na Uniwersytecie Yale, powiedział, że piwo "potrójny whammy" ze względu na bogate w purynę składniki powoduje odwodnienie i zmniejsza zdolność nerek do pozbywania się kwasu moczowego.

Bez urykazy, aby go rozłożyć, nerki muszą wyeliminować kwas moczowy z moczem. Kiedy tak nie jest, sole kwasu moczowego, zwane moczanami, mogą tworzyć igiełkowate kryształy, które mogą gromadzić się w nerkach i tworzyć kamienie nerkowe oraz w stawach, ścięgnach i otaczających tkankach, gdzie mogą powodować dnę moczanową.

Najczęstszy rodzaj zapalenia stawów wśród mężczyzn w średnim i starszym wieku oraz coraz częściej kobiet, dna moczanowa jest powszechnie uważana za jedną z najbardziej bolesnych dolegliwości fizycznych znanych człowiekowi. Nawet kobiety mówią, że to gorsze niż poród.

Znani w całej historii ludzkości, sławni cierpiący na dnę moczanową to Aleksander Wielki, Karol Wielki, król Henryk VIII i "Piero Podagra" słynnej florenckiej rodziny Medici. Benjamin Franklin w wieku 74 lat napisał dialog w 1780 roku między sobą a "Pani Podagra," błagając o wiedzę, "Co zrobiłem, żeby zasłużyć na te okrutne cierpienia?" Podagra odpowiedziała: "Wiele rzeczy; jadłeś i piłaś zbyt swobodnie i zbytnio pobłażałeś swoim nogom w ich lenistwie."

Podagra może wydawać się taka… XVIII wiek. Ale liczba osób cierpiących na tę chorobę tu i teraz rośnie zarówno w kraju, jak i za granicą. "W ciągu ostatnich kilku dekad" według ostatniej recenzji opublikowanej w Natura, "Częstość występowania dny moczanowej uległa około podwojeniu w USA, a także wyraźnie wzrasta w innych krajach o rozwiniętych i wschodzących gospodarkach."

Zgadza się: liczba osób dotkniętych dną moczanową, chorobą Karola Wielkiego i Henryka VIII, podwoiła się w ciągu naszego życia.

Kim jest ta okrutna „Madam Gout”?

Ostry atak dny zazwyczaj obejmuje czerwony, tkliwy, "gorąco," obrzęk stawu. Co dziwne, najczęstszym miejscem występowania dny jest staw śródstopno-paliczkowy u podstawy dużego palca obu stóp. Inne stawy – takie jak kostki, pięty, kolana, nadgarstki i palce – również mogą być zaatakowane.

H. Ralph Schumacher, profesor medycyny na Uniwersytecie Pensylwanii i redaktor naczelny Journal of Clinical Rheumatology, wyjaśnił, że kryształy moczanu prawdopodobnie gromadzą się w dużych palcach, ponieważ stopy są chłodniejsze niż reszta ciała. a szczególnie duże palce u nóg znoszą duże zużycie, co może powodować tworzenie się kryształów.

Schumacher powiedział, że jedyny "bezwzględna diagnoza" polega na wkłuciu igły w opuchnięty staw…"za zgodą"–szukać charakterystycznych kryształów dny moczanowej w podobnym do białka mazi stawowej jaja, która smaruje stawy i pochewki ścięgien. "Rozpoznanie można następnie zasugerować na podstawie typowego obrazu klinicznego," powiedział. "Nie powinien opierać się tylko na poziomie kwasu moczowego we krwi."

Normalny zakres kwasu moczowego to sześć części lub mniej na decylitr krwi. Chociaż wysoki poziom kwasu moczowego lub hiperurykemia nie jest uważany za niebezpieczny, około 10 procent osób z nim rozwinie dnę moczanową w pewnym momencie swojego życia.

Według National Institute of Arthritis and Musculoskeletal and Skin Diseases (NIAMS) aż 80 procent osób z dną moczanową ma historię choroby w rodzinie. Występuje znacznie częściej u mężczyzn, ponieważ żeński hormon estrogen wydaje się chronić kobiety przed hiperurykemią, przynajmniej do menopauzy.

Sama dieta na ogół nie powoduje hiperurykemii i dny moczanowej. Nadwaga i siedzący tryb życia, kontakt z ołowiem, leki moczopędne eliminujące nadmiar płynów z organizmu, inne leki (takie jak inhibitory proteazy stosowane w leczeniu zakażenia HIV), nawet aspiryna, mogą zwiększać ryzyko. Inne problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi lub niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy), mogą również uniemożliwiać nerkom prawidłowe usuwanie nadmiaru kwasu moczowego z organizmu. Dwa rzadkie schorzenia, zespół Kelley-Seegmillera i zespół Lescha-Nyhana, również powodują hiperurykemię.

Ostatnie badania sugerują, że napoje bezalkoholowe słodzone fruktozą nie tylko rozdymują ciała i powodują problemy zdrowotne związane z otyłością – w tym tak zwany zespół metaboliczny typu 2 ("początek dorosłych") cukrzyca i nadciśnienie tętnicze, ale zwiększanie stężenia kwasu moczowego zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet pijących napoje gazowane.

Richard J. Johnson, profesor medycyny i kierownik wydziału chorób nerek i nadciśnienia na University of Colorado-Denver, powiedział, że istnieje "przytłaczający" dowód na to, że fruktoza zawarta w syropie kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy – tak się nazywa "trucizna metaboliczna"–zwiększa ryzyko dny moczanowej. Stosowanie HFCS w praktycznie wszystkich przetworzonych produktach spożywczych sprawia, że ​​jest to trudne do uniknięcia, ale ma wiele wspólnego z widocznym wzrostem liczby przypadków dny moczanowej w ostatnich latach.

"Klasyczne myślenie," powiedział Johnson, "jest to, że sam wzrost otyłości może być odpowiedzialny za wzrost kwasu moczowego." Jednak badania epidemiologiczne pokazują, że wzrost kwasu moczowego poprzedza rozwój otyłości i cukrzycy. "W związku z tym," powiedział, "jest prawdopodobne, że istnieją inne powody wzrostu ilości kwasu moczowego w naszej populacji. Nasze badania sugerują, że jest to częściowo spowodowane spożyciem cukru i syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy." Powiedział, że jego badania sugerują również, że kwas moczowy może odgrywać rolę w wywoływaniu nadciśnienia i insulinooporności (cukrzycy).

"Czym jest koń i czym jest wóz?" – zapytał Michael H. Pillinger, profesor nadzwyczajny medycyny, biochemii i farmakologii molekularnej na Uniwersytecie Nowojorskim oraz szef reumatologii w Manhattan VA Medical Center. "Przyjmowanie większej ilości fruktozy powoduje hiperurykemę, efekty metaboliczne," powiedział. "Ale całe to spożycie kalorii prowadzi również do przybierania na wadze – a gdy przybierasz na wadze, wprowadzasz zmiany, które również wydają się promować hiperurykemię." On dodał, "Może wszystko jest wozem, a wszystko koniem."

Dna zniknie

Jak więc uniknąć przebudzenia jednej nocy – dna moczanowa ma tendencję do atakowania w nocy, kiedy temperatura naszego ciała jest niższa – krzyczy z bólu, ponieważ nawet dotyk miękkiego puszystego prześcieradła z wielu nici może być męczący?

Po pierwsze, możesz obserwować, co jesz i pijesz. "To nie myślenia," powiedział Schumacher, "jeśli zauważysz, że coś takiego jak upijanie się powoduje ataki, powinieneś spróbować tego uniknąć. Jednak większość ludzi nie kojarzy posiadania dodatkowych ciasteczek, które podnoszą poziom fruktozy, z wywoływaniem ataków."

American College of Rheumatology w swoich nadchodzących zaktualizowanych wytycznych dotyczących leczenia "zawiera ogólne wskazówki dotyczące tego, jakich pokarmów należy unikać, ograniczać lub zachęcać," powiedział UCLA profesor nadzwyczajny medycyny John Fitzgerald, jeden z autorów wytycznych, dodając: "Pokarmy zawierające wysoką fruktozę to coś, czego należy unikać." Chociaż nie wszystko w wytycznych jest "nowe i inne," Fitzgerald powiedział, że to "ważne, aby pamiętać, że wytyczne te są przeznaczone nie tylko dla reumatologów, ale także dla lekarzy pierwszego kontaktu i lekarzy rodzinnych," którzy faktycznie widzą i leczą więcej przypadków dny moczanowej niż reumatolodzy, którzy mają tendencję do widywania cięższych przypadków.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak indometacyna i ibuprofen, są zwykle leczeniem pierwszego rzutu w przypadku napadu dny moczanowej. Dla osób z trwającą hiperurykemią i dną moczanową allopurynol pozostaje standardowym lekiem stosowanym do regulacji kwasu moczowego i zapobiegania dnie moczanowej. Jak każdy lek, ten może mieć poważne konsekwencje dla niektórych osób. Około 2 procent rozwija wysypkę na lek, znaną jako "zespół nadwrażliwości na allopurynol," a do 10 procent doświadcza takich skutków ubocznych, jak zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Osoby z Chińczyków Han, Tajów i Koreańczyków, szczególnie jeśli mają już chorobę nerek, mają większe ryzyko wystąpienia zagrażających życiu reakcji na allopurynol.

Co dziwne, rozpoczęcie przyjmowania leku w celu obniżenia poziomu kwasu moczowego może faktycznie wywołać atak dny moczanowej. W takim przypadku kolchicyna – starożytny lek wytwarzany z jesiennych krokusów, Colchicum jesienne, znany również jako "szafran łąkowy," to standardowe leczenie. Można również stosować inne leki, w tym febuksostat, który blokuje wytwarzanie kwasu moczowego i peglotykazę, która jest podawana we wstrzyknięciu i rozkłada kwas moczowy u pacjentów, którzy nie mogą odnieść korzyści lub tolerować inne leki.

Istnieją również naturalne sposoby zapobiegania atakom dny moczanowej. Unikanie odwodnienia poprzez zwykłe picie wody jest proste, bezpieczne i skuteczne. Picie sześciu lub więcej filiżanek kawy dziennie wydaje się zmniejszać ryzyko ataków dny moczanowej u mężczyzn w wieku powyżej 40 lat, czyli tych najbardziej zagrożonych. Suplementy witaminy C, mleko i inne produkty mleczne również wydają się zapewniać ochronę.

Scott Zashin, profesor kliniczny medycyny na University of Texas i autor niedawno opublikowanej książki Natural Arthritis Treatment, jest entuzjastycznie nastawiony do skuteczności kwaśnych wiśni. Chociaż nie ma pewności, czy wiśnie lub produkty z nich wykonane mogą obniżyć poziom kwasu moczowego, powiedział Zashin "mogą być przydatne w zapobieganiu ostrym atakom dny moczanowej."

Oczywiście kiedy "Pani Gout" trzaska batem, twoja jedyna myśl to szybko zakończyć ból. Jednak zapobieganie kolejnym atakom wymaga czasu. "Mężczyźni zwykle chcą, aby rzeczy działy się szybko i nie były posłuszne," powiedział Zashin. Kolejne kanabialica opinie forum ataki dny moczanowej mogą to zmienić. "Główna rzecz," powiedział, "to pacjenci muszą zdać sobie sprawę, że muszą być cierpliwi. Zapanowanie nad sytuacją może zająć rok."

Nie możesz zmienić sposobu, w jaki stworzyła cię ewolucja bez urykazy. Ale możesz zdecydować się na jedzenie i picie napojów – z umiarem, jak podkreślił Quan – i zażywać leki przepisane przez lekarza, jeśli już wywołałeś stwardnienie rozsiane.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.